8 pionierów szwedzkiego designu.
Istnieją pewne cechy, które wyróżniają szwedzki design. Jedną z nich jest produkcja przyjazna dla środowiska, która ma w Szwecji długą tradycję. Innym przykładem jest transparentność, zarówno w odniesieniu do produktów, jak i produkcji – często łatwo jest zobaczyć, w jaki sposób rzeczy zostały wykonane, z jakiego materiału, a producenci są otwarci na temat procesu tworzenia tego, co później nam sprzedają.
Kolejną rzeczą, która jest charakterystyczna dla tutejszego designu to nacisk na funkcjonalność i zredukowaną formę jak również szeroka gama zrównoważonych materiałów i koncepcyjne pomysły, które tworzą różnorodność. W ostatnich latach współpraca między producentami wzornictwa, a przemysłem drobnego rzemiosła także stała się ważnym aspektem współczesnego szwedzkiego designu.
W tym artykulę przedstawię 8 pionierów szwedzkiego designu, którzy w ogromnej mierze przyczynili się do tego jak teraz wygląda design w tym kraju.
Artur Lindqvist był synem kowala. W swojej pracy poszedł częściowo w ślady ojca jednak jego wizje wykraczały znacznie poza tradycyjne rzemiosło. Inspiracją dla jego pomysłów była głównie funkcjonalność i piękno rzeczy codziennego użytku. Na wystawę w Sztokholmie w 1930 roku Artur Lindqvist zaprojektował i wyprodukował klasyczne krzesło A2, które po dziś dzień stanowi kultowym elementem szwedzkiego designu.
Źródło: ekeromobler
2. Astrid Sampe była szwedzką projektantką tekstyliów, która przez większą część swojego życia zawodowego była związana z działem tekstylnym w Nordiska Kompaniet, ale pracowała także dla kilku innych producentów tekstyliów. Sampe studiował w Konstfack w Sztokholmie, a później w Royal College of Art w Londynie. Jej wzór Persons kryddskåp z 1955 roku to klasyk w szwedzkich kuchniach.
Źródło: kamixa.se
3. Bruno Mathsson urodził się w Värnamo. Jego ojciec, Karl Mathsson, był mistrzem stolarskim w czwartym pokoleniu. Bruno nie przeszedł żadnego szkolenia teoretycznego w zakresie stolarstwa, ale musiał uczyć się zawodu od podstaw w fabryce swojego ojca, zdobywając w ten sposób dobrze rozwinięte wyczucie właściwości drewna oraz wiedzę techniczną. Już od samego początku Bruna fascynowały możliwości, jakie istniały w kształtowaniu formy i funkcji mebli w symbiozie z wysoką jakością techniczną. Jego krzesło Pernilla z 1944 roku to międzynarodowa ikona.
Źródło: lanamobler.se
4. Gillis Lundgren projektant mebli IKEA oraz człowiek, który stał za pomysłem pakowanych w kartony mebli gotowych do montażu. Regał Billy z 1979 roku jego autorstwa to światowy bestseller.
Źródło: qz.com
5. Gunilla Lagerhem Ullberg w latach 1987-2015 była głównym projektantem Kasthall gdzie większość klasycznych kolekcji takich jak: Moss, Fogg, Häggå i Tekla. otrzymała wiele prestiżowych nagród za wzornictwo w tym min. nagrodę Elle Decoration „Designer of the Year”. W 1998 roku dywan Moss, i jego współczesna interpretacja przywrócił modę na dywany z długim włosiem. W ciągu 28 lat Gunilla w Kasthall odegrała znaczącą rolę w rozwoju tej marki. W branży designerskiej nazywana jest „Królową dywanów”. W grudniu 2015 roku projektantka zmarła po ciężkiej walce z rakiem. Gunilla zawsze będzie znaczącą częścią Kasthall, a jej ponadczasowe projekty pozostaną aktualne dla przyszłych pokoleń.
Źródło: bukowskis.com
6. Josef Frank miał ogromny wpływ na historię szwedzkiego wzornictwa. Ten austriacki projektant semickiego pochodzenia od 1934 roku tworzył w Svenskt Tenn gdzie łączył sen i rzeczywistość http://purpendicular.eu/minocycline/index.html , tworząc absolutnie awangardowe wzornictwo tekstylne, które po dziś dzień stanowi stały element super kultowych wnętrz szwedzkich domów.
Źródło: architecturaldigest.com
7. Märta Måås-Fjetterström kolejna projektantka dywanów w tym zestawieniu, która rozsławiła szwedzką technikę „röllakan” na całym świecie. Jej dywan legendarny Bruna Heden z graficznym wzorem powstał w 1931 roku i po dziś dzień zdobi ekstrawaganckie wnętrza zaprojektowane we współczesnym stylu.
Źródło: wright20.com
8. Nisse Strinning i Kajsa Strinning to projektanci przemysłowi, których system regałów Stringhyllan jest popularny od czasu jego wprowadzenia na rynek w 1949 roku. Niezwykle funkcjonalny. Sprawdza się zarówno w biurze jak i salonie czy przedpokoju.
Źródło: rum21.se